Nissan Silvia och 200SX – bilen som skapade driftingen

Nissan Silvia S15 sedd framifrån – den sista generationens kompakta bakhjulsdrivna sportkupé med aggressiv frontdesign

Ett namn, många namn

Det första som förvirrar nya entusiaster är namnen. Silvia hette bara Silvia i Japan. På export blev samma bil olika saker beroende på marknad och generation: i Europa såldes den som 200SX, i Nordamerika som 240SX – och där med en helt annan motor, den större men trögare 2,4-litersmotorn KA24DE i stället för den japanska SR-motorn. Till råga på allt fanns en systermodell, den halvkombiformade 180SX med fällbara strålkastare, som också den exporterades under namnen 200SX och 240SX.

Internt går generationerna under sina chassikoder, och det är de namnen entusiaster använder: S13, S14 och S15. Det är kring de tre som hela driftlegenden byggdes.

S13 – chassit som uppfann driften

När S13 lanserades 1988 var den på pappret en helt vanlig, prisvärd kupé. I praktiken blev den fundamentet för en hel sport. Hemligheten låg i ingenjörskonsten: en viktfördelning på runt 52/48 mellan fram och bak, en ny multilänkad bakvagn som höll bakhjulen plantade även i kraftiga sladdar, och en viskös spärrdifferential som lät föraren lägga ut effekten jämnt. Allt detta gjorde bilen ovanligt villig att gå sidledes på ett kontrollerbart sätt.

De tidiga S13:orna kom med 1,8-litersmotorerna CA18DE och CA18DET, men 1991 bytte Nissan till de motorer som skulle bli kult: SR20DE och den turbomatade SR20DET. Med låg vikt, lågt pris och ett enormt utbud av eftermarknadsdelar blev S13 den mest tillgängliga vägen in i driftvärlden – och därmed den bil som lärde en hel generation att sladda.

SR20DET – driftens motor

S14 och S15 – förfining och final

1993 kom S14, en bredare, lägre och tyngre bil än föregångaren. Den blev faktiskt så bred att den föll ur Japans förmånliga kompaktklass i skattehänseende, något som påverkade försäljningen. Mitt i produktionen, 1996, kom den så kallade Kouki-versionen med en mer aggressiv front och en uppdaterad motor med större T28-turbo.

Kronan på verket blev S15, lanserad i Japan 1999. Tack vare en kullagrad turbo och förbättrad motorstyrning gav SR20DET nu 250 hästkrafter – den högsta fabrikseffekten av alla SR20DET. Den mest eftertraktade versionen, Spec-R, hade sexväxlad låda, kraftigt förstärkt chassi och en helikalspärr, vilket gjorde den lika hemma på banan som i sladden. När den sista S15:an lämnade fabriken 2002 var det också slutet för hela S-plattformen.

Sverige, populärkulturen och drifttävlingarna

Arvet och återkomsten

När en äldre Silvia, 200SX eller annan Nissan tjänat ut hämtar vi den i Göteborg och ser till att den skrotas och återvinns på rätt sätt.

Bild: Nissan Silvia S15. Foto: Tokumeigakarinoaoshima, CC0 1.0, via Wikimedia Commons.

Har du en äldre Nissan eller annan bil som tjänat ut? Vi hämtar den i Göteborg och ser till att den skrotas och avregistreras korrekt.

Ring 031-94 37 60 Boka hämtning